پایگاه اطلاع رسانی وایمکس نیوز


کد مطلب: 16645  |  تاريخ: ۱۳۹۷/۳/۲۳  |  ساعت: ۱۱ : ۱۹

درصورت حذف ناخواسته اطلاعات رايانه چه بايد کرد؟

اگر مي‌خواهيد فايل حذف شده صحيح و سالم بازيابي شود بهتر است عمليات بازيابي را بلافاصله و در کوتاه‌ترين زمان ممکن پس از حذف آن آغاز کنيد.

وايمکس نيوز- گاهي در پي حمله بدافزارها، با نصب ناقص برخي از نرم‌افزارها و گاهي حتي بدون دليل موجه ويندوز به اصطلاح بالا نمي‌آيد. در چنين شرايطي تکليف اطلاعات خصوصي روي هاردديسک چيست؟

به‌ويژه کاربراني که علاقه زيادي به آزمودن نرم‌افزارهاي مختلف دارند، اين مشکل را مي‌شناسند؛ گاهي ويندوز در پي نصب برنامه‌اي خاص از کار مي‌افتد. روشن کردن مجدد کامپيوتر هم کمکي نمي‌کند چون ساختار ويندوز به اندازه‌اي به هم ريخته که سيستم عامل قادر به پاسخگويي به فرامين کاربر نيست.

افرادي که تنها از کامپيوتر استفاده مي‌کنند و زمان چنداني براي رسيدگي به سيستم عامل (ويندوز) صرف نمي‌کنند هم ممکن است به مشکلاتي از اين دست گرفتار شوند. بداقبالي و آلودگي به بدافزارها نيز مي‌تواند مشکلي مشابه ايجاد کند.

اما اگر بر حسب اتفاق يک فايل مهم را حذف کرديد و نيازمند بازيابي آن هستيد لازم است فايل را هرچه سريعتر و در کوتاه‌ترين زمان ممکن از حذف آن، بازيابي کنيد؛ از آنجايي که ويندوز به صورت دائم در حال ذخيره‌سازي اطلاعات بر روي هارد ديسک شماست، احتمال اينکه برروي سکتورهاي مرتبط به فايل حذف شده اطلاعات جديدي ذخيره‌سازي شود امري دور از دسترس نيست. اگر مي‌خواهيد فايل حذف شده صحيح و سالم بازيابي شود، بهتر است عمليات بازيابي را بلافاصله و در کوتاه‌ترين زمان ممکن  پس از حذف آن آغاز کنيد.   

همچنين تا قبل از شروع عمليات بازيابي تا جايي که مي‌توانيد از هارد درايو کمتر استفاده کنيد؛بر اساس اطلاعات سايت پليس فتا، بهترين راه براي بازيابي اطلاعات يک فايل از روي هارد ديسک خاموش کردن کامپيوتر بلافاصله پس از حذف فايل و متصل کردن هارد ديسک به يک کامپيوتر ديگر است تا اطلاعات را با سيستم‌عامل آن کامپيوتر که از روي هارد ديسکي به غير از هارد ديسک حاوي اطلاعات حذف شده بوت مي‌گردد، بازيابي کنيم.

اما اگر در وضعيت عادي مثلاً قصد نصب يک نرم‌افزار ريکاوري را داشته باشيد، ممکن است فايل‌هاي نصب نرم‌افزار ريکاوري خودشان جايگزين اطلاعات حذف شده گردند و کل عمليات بازيابي را به مشکل مواجه کنند.

ويندوز داراي يک ابزار داخلي براي اسکن هارد درايو به منظور بازيابي اطلاعات و فايل‌هاي حذف شده نيست، اما ابزارهاي جانبي بسياري وجود دارند که مي‌توانند اينکار را به سادگي براي شما انجام دهند.

منبع: ايسنا

انتهای خبر / پایگاه اطلاع رسانی وایمکس نیوز

لینک مطلب: http://www.wimaxnews.ir/NSite/FullStory/?Id=16645