سرویس تلفن همراه ۱۳۹۷/۹/۱۶ - ۲۰ : ۲۳ شماره: 17263
گوشي‌هاي آزادشده به چه کسي مي‌رسد؟
در حالي که عرضه‌ گوشي‌هاي توقيفي يکي از راه‌هاي کاهش قيمت اين کالا عنوان شده، صرف‌نظر از اين‌که تاثير اين موضوع چه اندازه و براي چه مدت خواهد بود، موضوع مورد مناقشه‌ ديگر، نحوه‌ي توزيع اين گوشي‌هاست تا بار ديگر فرصتي براي سوءاستفاده و تبعيض ايجاد نکند.

وايمکس نيوز- افزايش قيمت گوشي طي يک سال گذشته، متاثر از رجيستري و افزايش نرخ ارز بود؛ در حالي که پس از اجراي طرح رجيستري يا ثبت شماره تلفن گوشي‌هاي همراه، مسوولان تاکيد داشتند اين طرح نبايد موجب افزايش قيمت گوشي شود، سودجوياني که از هر فرصت براي بالا بردن قيمت گوشي استفاده مي‌کنند، اين بار هم به بهانه‌هاي مختلف از اجراي رجيستري براي گوشي‌ها گرفته تا مشکلات واردات، قيمت‌ها را افزايش دادند که البته همان زمان وزير ارتباطات و فناوري اطلاعات اين افزايش قيمت را ناشي از حباب ايجادشده در بازار عنوان و مردم را به صبر دعوت کرد.

از طرف ديگر، با افزايش نرخ ارز، در حالي که تمامي کالاهاي داخلي و خارجي با افزايش قيمت روبه‌رو شدند، کالاهاي ‌آي‌تي هم که عمدتا وارداتي هستند، از اين قاعده مستثني نمانده و شاهد افزايش قيمت بودند. يکي از اين کالاها گوشي تلفن همراه بود. اين بار هم برخي سودجويان در اين موضوع دخالت داشتند و حتي برخي از شرکت‌هاي واردکننده که ارز دولتي دريافت کرده بودند، به فروش آن‌ها با قيمت ارز آزاد اقدام کرده که اين کالا را با افزايش قيمت دو تا چهار برابري مواجه کردند.

اين موضوع موجب شد که طي چند مرحله، برخي از محموله‌هاي وارداتي اين کالا در گمرک و يا قوه قضاييه توقيف شود. به‌همين دليل در حالي که افزايش نرخ ارز به خودي خود افزايش قيمت گوشي را سبب شده بود، مشکلات واردات و عرضه‌ي اين کالا هم مزيد بر علت شد و کمبود گوشي در بازار با توجه به وجود تقاضاي اين کالا، بر افزايش قيمت آن دامن زد.

با وجود اين، در حالي که نرخ ارز تا حدودي کنترل شده و از نوسانات لحظه‌اي خبري نيست و حتي شاهد کاهش نرخ ارز هستيم، اين موضوع در کاهش قيمت گوشي خود را نشان نداده است. البته يکي از دلايل اين موضوع آن است که ممکن است گوشي‌هايي که اکنون وارد بازار مي‌شوند، با ارزهاي نرخ بالا خريداري شده باشند اما افزايش قيمت لحظه‌اي گوشي با افزايش نرخ ارز، اين ذهنيت را ايجاد کرده که کاهش نرخ ارز هم بايد کاهش قيمت آني قيمت گوشي را به دنبال داشته باشد.

در عين حال، با توجه به مشکلات واردات و عرضه‌، به‌عنوان يکي ديگر از دلايل افزايش قيمت گوشي، يکي از راه‌هاي کاهش قيمت گوشي و کنترل بازار، رفع توقيف گوشي‌هايي بود که در گمرک و يا توسط قوه قضاييه مسدود شده بودند که اين وعده چندين بار داده شد اما درنهايت هنوز تعداد چندصد هزار گوشي توقيف است که وزير ارتباطات معتقد است درصورت عرضه‌ي آن‌ها، کاهش قيمت در بازار رخ خواهد داد.

در اين راستا، آذري جهرمي اخيرا پس از جلساتي که با وزارت صنعت داشته، بار ديگر از رفع توقيف محموله‌هاي تلفن همراه موجود در گمرک خبر داده و گفت که علاوه بر مشکلات ناشي از افزايش نرخ ارز، کمبود عرضه نيز موجب بروز حباب در اين بازار شده است که اميدواريم با افزايش عرضه، هرچه سريع‌تر اين کالا کاهش قيمت يابد.

تزريق گوشي‌هاي توقيف‌شده، مسکن 20 روزه

با توجه به وعده‌هاي چندباره‌ي آزاد شدن گوشي‌هاي توقيفي، اين موضوع توسط کارشناسان هم مورد بررسي قرار گرفته است. ميثم دادخواه - کارشناس حوزه مخابرات و فناوري اطلاعات - با اشاره به تقاضاي ماهيانه حدود 800 تا يک ميليون گوشي اظهار کرده بود: با توجه به اين‌که تقاضاي تلفن همراه در کشور سالانه حدود 10 تا 12 ميليون عدد است و اين رقم تقريبا تا ماهي يک ميليون تلفن همراه را دربرمي‌گيرد، اگر از رقم 200 هزارتايي گوشي توقيف‌شده، تمامش هم به دست مصرف‌کننده نهايي برسد، مي‌تواند در يک بازه 10 تا 20 روزه قيمت‌ها را به‌صورت غيرمنطقي پايين بياورد و پس از آن مجددا قيمت‌ها بالا مي‌رود.

وي در ادامه با بيان اين‌که تزريق اين تعداد گوشي هم تاثير چنداني در بازار نخواهد داشت و اگر تاثيري هم بگذارد، مقطعي است، افزود: قيمت گوشي بالا رفته و قيمت‌هايي که در بازار مي‌بينيم، با ارز آزاد 10 تا 11 هزار تومان محاسبه مي‌شود. اگر گوشي‌ها با ارز 4200 توماني هم به دست مصرف‌کننده برسد، تنها مي‌تواند تاثير مقطعي داشته باشد.

دادخواه هم‌چنين با بيان اين‌که نظام توزيع گوشي‌هاي توقيف‌شده بايد هدفمند باشد، خاطرنشان کرد: سازوکار توزيع اين گوشي‌ها بايد مشخص باشد، اين‌که به چه شکلي مي‌خواهد به دست مصرف‌کننده نهايي برسد که باز هم موجب سودجويي نشود. زيرا ممکن است باز هم برخي دستگاه را خريداري کرده و مجددا با ارز آزاد بفروشند و همين موضوع هم مي‌تواند بازار خارج از عرفي را ايجاد کند.

آزاد شدن گوشي‌هاي توقيفي تاثير مستمر ندارد

از سوي ديگر، افشار فروتن - رئيس انجمن صنفي فروشندگان تلفن همراه کشور - با اشاره به عرضه‌ گوشي‌هاي توقيفي بيان کرد: آنچه مسلم است، قطعا در مقطعي که اين گوشي‌ها وارد بازار شود، تاثير لحظه‌اي مي‌گذارد اما اين تاثير مستمر و ادامه‌دار نيست. درواقع نوساني در يک مقطع ايجاد مي‌شود و کاهش قيمت اتفاق مي‌افتد اما به‌صورت مستمر ادامه نخواهد داشت و قيمت‌ها به حالت اول برمي‌گردد.

وي درباره‌ي نحوه‌ي توزيع گوشي‌ها اظهار کرد: بايد مشخص شود چه مکانيزمي براي توزيع گوشي‌ها وجود دارد و اينطور نباشد که مانند موارد مشابه قبلي خريدار در صف‌هاي خريد منتظر بمانند. البته درباره چگونگي توزيع فعلا نمي‌توان نظر داد اما قطعا بايد جوانب موضوع سنجيده و با افراد آگاه و مسلط به وضعيت بازار مشورت شود تا احيانا شرايطي که قبلا ايجاد شده بود، مجددا تکرار نشود که مکانيزم توزيع دچار مشکل شود، بلکه بايد با شرايط معمول وارد بازار شود که تبعيضي براي هيچ يک از خريداران اتفاق نيفتد.

اين فعال بازار گوشي تلفن همراه با بيان اين‌که تعداد گوشي‌هايي که توقيف شده، آنچنان نيست که بخواهد در خواسته‌هاي بازار تاثيرگذار باشد، اظهار کرد: اينکه بگوييم تعدادي گوشي وجود دارد که قرار است ارزان‌تر از نمونه‌هاي مشابهشان در بازار عرضه شود، ممکن است مجددا رانتي ايجاد کند و برخي افراد فرصت‌طلب به دنبال سوءاستفاده باشند. بنابراين شرايط و مکانيزم بايد به صورتي باشد که امکان سوءاستفاده فراهم نشود.

بنابراين، صرف‌نظر از اين‌که عرضه‌ي گوشي‌هاي توقيفي تا چه اندازه مي‌تواند در کاهش قيمت و کنترل بازار گوشي تاثير داشته باشد، فرآيند عرضه و توزيع هم از اهميت برخوردار است. اين‌که اين گوشي‌ها که با ارز دولتي وارد شده بودند، با چه قيمتي وارد بازار مي‌شوند و درصورتي که قيمت آن‌ها پايين‌تر از قيمت گوشي‌هاي موجود در بازار باشد، به چه نحو در بازار توزيع مي‌شود که امکان سوءاستفاده براي سوءاستفاده‌گران و يا موجبات تبعيض براي خريداران را ايجاد نکند.

مبنع: ايسنا

انتهاي خبر / وب سايت اطلاع رساني وايمکس نيوز / شماره: 17263
اخبار مرتبط

نظر شما درباره اين خبر
نام و نام خانوادگي

پست الکترونيک

نظر شما
نظرات

عضویت در خبرنامه
نام و نام خانوادگی:
آدرس ایمیل:

چنانچه قبلا در خبرنامه ثبت نام نموده اید ، در صورت عدم تمایل به ارسال خبرنامه اینجا کلیک کنید

آرشيو خبر ها

نظرسنجي