سرویس تلفن همراه ۱۳۹۷/۴/۲۷ - ۱۲ : ۵۶ شماره: 16754
سوءاستفاده رانت‌خواران از رجيستري موبايل
در حالي که پس از افشاگري فارس از وقوع تخلف اساسي در سامانه ثبت گوشي مسافري، سرانجام گمرک در صدد برخورد با تخلف و قطع گوشي‌هاي متخلف برآمد اما وزير ارتباطات با امتيازي دوباره به متخلفان، گوشي هاي قطع شده را وصل کرد.

وايمکس نيوز- با دستور محمد جواد آذري جهرمي وزير ارتباطات و فناوري اطلاعات، گوشي‌هاي تلفن همراه که در فرآيند ثبت مسافري با تخلف اظهار شده بودند و در روزهاي گذشته از طرف سامانه همتا شناسايي و قطع شده بودند، تا پايان امروز مجددا وصل خواهند شد.

بر اين اساس اعلام شده که اين اقدام وزير در جهت تنظيم بازار و جلوگيري از متضرر شدن اصناف و کمبود گوشي در بازار صورت گرفته است و در آينده‌اي نزديک تدابيري انديشيده خواهد شد تا از بروز تخلف در ثبت کالاي مسافري جلوگيري شود.

ديروز گمرک از آغاز فرآيند شناسايي و قطع گوشي هاي مسافري فاقد شرايط خبر داده بود. گمرک اعلام کرده بود: صرفا مسافراني که در فرجه 30 روزه بعد از ورود به کشور اقدام به ورود اطلاعات صحيح گوشي تلفن همراه خود کرده اند توسط وزارت صنعت و معدن و تجارت فعال خواهند شد و در صورت عدم رعايت بند فوق با وجود ورود اطلاعات و پرداخت عوارض گوشي تلفن همراه، علاوه بر آنکه مبلغ پرداختي مسترد نمي شود تجهيزات فعال سازي نخواهد شد. همچنين برطبق بخشنامه گمرک ج.ا.ا. مورخ 23/08/96، شخص مسافر با رعايت مقررات مسافري و لحاظ شرايط غيرتجاري، تنها مجاز به اظهار اطلاعات يک دستگاه تلفن همراه در سامانه مسافري است.

گمرک اعلام کرده بود: در روزهاي اخير گوشي‌هاي مسافري که واجد شرايط ابلاغ‌شده توسط گمرک ج.ا.ا نبوده‌اند، توسط سامانه همتا شناسايي شده و تعدادي از آن‌ها قطع شده و روند قطع شدن اين دستگاه ها به‌صورت تدريجي ادامه دارد. فرآيند شناسايي تخلفات صورت‌گرفته در ثبت گوشي‌هاي مسافري در روزهاي آتي نيز ادامه خواهد داشت. پيش‌تر (چند ماه پيش) نزديک به 4.000 گوشي‌ تلفن همراه مسافري که در سامانه گمرک اقدام به کم‌اظهاري کرده بودند، توسط سامانه همتا شناسايي و قطع شده بود. کم اظهاري به معني عدم تطابق گوشي اظهارشده با واقعيت است؛ براي مثال يک گوشي با حافظه 256 که قيمت بالاتري دارد مي‌تواند با حافظه 64 اظهار شود و گمرکي کمتري پرداخته کند.

به گزارش فارس، اين اقدام گمرک پس از انتشار گزارشي در فارس با عنوان «ورود محموله‌هاي بزرگ موبايل از سامانه رجيستري گوشي مسافري/گارانتي‌هاي اينترنشنال به بازار موبايل بازگشتند» انجام شد که گزارش فارس از بروز نوعي تخلف پنهان و البته قانوني در سامانه اظهارنامه کالاي مسافري رجيستري پرده برداشت. در اين گزارش فارس با بررسي وضعيت بازار تلفن همراه و پرداختن به دلايل بازگشت شائبه برانگيز گوشي هاي داراي گارانتي اينترنشنال به کشور پي برد که در حاليکه قرار بود سامانه اظهارنامه گمرکي گوشي مسافري تنها براي مسافران باشد و هر مسافر بتواند در سال يک دستگاه با معافيت 80 دلاري وارد کند اما اکنون محموله‌هاي بزرگ از اين راه وارد و به نام گوشي با گارانتي‌ اينترنشنال عرضه شده اند.

راه اين تخلف مدت‌ها باز بوده است و اگرچه فارس اکنون پرده از وجود اين تخلف برداشته است اما قطعا مسئولان مرتبط از مدت‌ها پيش از آن مطلع بوده‌اند. اکنون که سرانجام گمرک در مقام مسدود کردن راه تخلف و برخورد با تخلف برآمده با دستور وزير ارتباطات براي وصل مجدد گوشي‌ها قطع شده همين مقدار از قاطعيت در برخورد با تخلف نيز از بين رفت.

در اينکه خريدار گوشي مسافري تخلف نکرده و هزينه گوشي را پرداخته شکي نيست اما اگر دستور وزير روال برخورد با تخلف را برهم نمي‌زد، اين خريدار متضرر که گوشي داراي اشکال خريده‌اند و اکنون گوشي شان قطع شده به تعزيرات شکايت مي‌کردند و در دادرسي نيز حق به طور تمام و کمال با آنها بود و ماجراي اين تخلف همين‌جا بسته مي‌شد. اما اکنون با اين اقدام، اين داستان سر دراز دارد و سود اين کار نيز تنها در جيب رانت‌خواران خواهد بود؛ زيرا مسافران عادي از اخبار رسمي از موضوعات مطلع مي‌شوند و وقتي در خبرها اعلام مي‌شود هر نفر تنها در سال اجازه ورود يک گوشي را دارد يک شهروند عادي تصور نمي کند که راه‌ ديگري نيز وجود دارد، بنابراين اين نوع تخلف‌ها توسط افرادي انجام مي‌شود که از روال سيستم‌ها و راه هاي فرار و دور زدن احتمالي مطلع هستند و اطلاع بيشتري نسبت به مردم عادي دارند.

اگر بناي تنظيم بازار با گوشي مسافري نيز باشد آيا گوشي مسافري گارانتي دارد؟ آيا قرار است تنظيم بازار از مسير غيرعادي انجام شود؟ آيا راهي باز نمي شود که با اين کار واردکننده‌اي که دلار 4200 تومان براي واردات گوشي گرفته نيز گوشي خود را به جاي گوشي مسافري با دلار 8 هزار تومان به مردم بفروشد؟
حداقل کاش وزير ارتباطات همزمان با صدور اين دستور فوري، تدابير جلوگيري از بروز تخلف در ثبت کالاي مسافري را نيز اعلام مي‌کرد و حواله به آينده داده نمي شد و همين اندک اميد ايجاد شده به برخورد با سوء استفاده‌کنندگان از بين نمي‌رفت. حالا با از بين رفتن اين قدم، بايد منتظر ماند و ديد کميته اجراي رجيستري و چندين دستگاه مرتبط با رجيستري اگر دوباره صلاح ببينند چه زماني ديگري قدم بعدي در برخورد با تخلف را بردارند؟

منبع : فارس

انتهاي خبر / وب سايت اطلاع رساني وايمکس نيوز / شماره: 16754
اخبار مرتبط

نظر شما درباره اين خبر
نام و نام خانوادگي

پست الکترونيک

نظر شما
نظرات

عضویت در خبرنامه
نام و نام خانوادگی:
آدرس ایمیل:

چنانچه قبلا در خبرنامه ثبت نام نموده اید ، در صورت عدم تمایل به ارسال خبرنامه اینجا کلیک کنید

آرشيو خبر ها

نظرسنجي