سرویس ICT داخلي ۱۳۹۷/۴/۲۳ - ۱۵ : ۲۴ شماره: 16741
ورود رهبر انقلاب به موضوع تشعشعات راديويي
محمدجواد آذري‌جهرمي از ورود مقام معظم رهبري به موضوع تشعشات راديويي و دستور به شوراي عالي امنيت ملي براي ورود به اين موضوع خبر داد.

وايمکس نيوز- مشروح گفت‌وگوي روزنامه اعتماد با وزير ارتباطات را در زير مي‌خوانيد:

برخي معتقدند که ارسال پارازيت بدون اجازه وزارت ارتباطات ممکن نيست. آيا اين موضوع صحت دارد؟ متولي ارسال پارازيت در کشور کيست؟

وزارت ارتباطات بنابر قانون وظيفه مديريت منابع فرکانسي در کشور را بر عهده دارد. يعني اگر فردي يا نهادي قصد دارد از ظرفيت‌هاي فرکانسي کشور استفاده کرده و فرستنده‌اي در اين حوزه فعاليت کند بايد مجوز‌هاي لازم را از وزارت ارتباطات اخذ کند. بر اين اساس بخشي از باند فرکانسي کشور براي پخش در اختيار صدا و سيما قرار دارد. بخشي از آن در اختيار اپراتور‌هاي موبايل است و برخي از آن براي بي‌سيم‌ها و امثالهم استفاده مي‌شود. تمام اين موارد طبق پلن‌هاي فرکانسي بين‌المللي و استاندارد‌هايي که وجود دارد در اختيار کسب و کار‌هاي مختلف قرار مي‌گيرد و مديريت و نظارت بر آن در اختيار وزارت ارتباطات است. البته برخي باند‌هاي فرکانسي مانند واي فاي وجود دارند که آزاد بوده و متشکل از دو باند فرکانسي آزاد است که طبيعتا تمامي کسب و کار‌ها به صورت آزادانه مي‌توانند از آن استفاده کنند. در حوزه فضا و ماهواره پلن فرکانسي به صورت بين‌المللي مديريت مي‌شود نه توسط کشورها. اختصاص فضاي فرکانسي در مدارهاي مختلف به وسيله سازمان (itu) انجام مي‌شود. بحث مديريت فرکانسي و نظارت بر آن يکي از جدي‌ترين موضوعاتي است که در وزارت ارتباطات درحال بررسي است. مجوزي تحت عنوان ارسال پارازيت وجود ندارد و وزارت ارتباطات هيچ مجوزي به هيچ سازماني در رابطه با اين مساله نداده است. جداول فرکانسي ما مشخص است. مطرح کردن موضوعي با عنوان آنکه وزارت ارتباطات مرجع صدور مجوز براي ارسال پارازيت است، کذب است. وزارت ارتباطات هيچ نقش و دخالتي در ارسال پارازيت ندارد.

چرا وزارت ارتباطات قصد دارد نمايشگر فرکانسي در سطح شهر‌ها نصب کند؟

موضوعي که من در شيراز مطرح کردم محدود به موضوع پارازيت نيست. ما يک موضوعي داريم تحت عنوان «سلامت مردم در برابر تشعشعات راديويي». آن چيزي که در اين موضوع مطرح شده اثر تجمعي تشعشعات راديويي است. يک انسان در فضايي که قرار دارد، تحت تاثير تشعشعات فرکانسي مختلف اعم از فرستنده‌هاي راديويي، فرستنده تلويزيوني، فرستنده‌هاي ماهواره‌اي، امواج دکل‌هاي مخابراتي و فرکانس‌هاي مخابراتي قرار دارد. حتي در محيط منزل نيز يک فرد تحت تاثير امواج مايکرويو قرار دارد. اثر تجمعي اين امواج روي بدن يک فرد بايد مورد مطالعه قرار گرفته و از سلامت مردم در برابر اثرات تجمعي فرکانسي مراقبت شود تا اين امواج در حدود استاندارد و سلامت مطلوب باشد. بر اين اساس براي حوزه سلامت اثرات تجمعي فرکانس‌هاي راديويي استاندارد‌هايي وجود دارد. اطلاعاتي که اکنون درباره سلامت مردم منتشر شده، اثرات در معرض قرار گرفتن انسان در برابر تشعشعات تجمعي راديويي است. در اين حوزه تاکنون اثرات گرمايي، استاندارد و مطالعه شده است. بر اين اساس سطوحي در نظر گرفته شده است که به ازاي آن استاندارد مشخص، کشور‌ها بايد چارچوب مشخص شده را رعايت کنند. طبيعتا عبور از استاندارد‌هاي مشخص شده براي سلامت افراد مضر خواهد بود. البته اثرات ديگري تحت عنوان اثرات جهشي مطرح شده است که تاکنون استانداردي در اين حوزه منتشر نشده است. البته کشور‌هاي مختلف جانب احتياط را رعايت کرده و به ازاي شاخص‌هاي بين‌المللي که به وجود آمده است برخي کشور‌ها رفتارهاي سختگيرانه‌اي در اين حوزه دارند تا جايي که ميزان اثرات تجمعي را 10درصد ميزان تشعشعات استاندارد جهاني لحاظ مي‌کنند. اين مقررات سختگيرانه را برخي کشور‌ها در برابر اثرات ناخواسته‌اي که هنوز به اثبات نرسيده اتخاذ مي‌کنند. درباره اثرات تشعشعي دو موضوع وجود دارد. يک موضوع مربوط به اندازه‌گيري اين امواج بوده که وظيفه وزارت ارتباطات است و موضوع دوم اثرات سلامت است که توسط سازمان انرژي اتمي پيگيري مي‌شود. سازمان انرژي اتمي نيز در اين موضوع مسووليت دارد و اين سازمان نيز همواره پيگير اين موضوع است.

تصويري که از دکل‌هاي مخابراتي در ذهن مردم وجود دارد آن است که امواج اين دکل‌ها مانند پارازيت مضر است. آيا اين تصوير واقعيت دارد؟ وزارت ارتباطات چه اقدامي براي رفع اين نگراني انجام داده است؟

ما همواره دربرابر سوالات متعددي از سوي مردم قرار داريم. زماني که يک دکل مخابراتي در يک محله يا ساختمان نصب مي‌شود، همواره اين دغدغه وجود دارد که آيا اين دکل براي مردم مضر است يا خير؟ اين مساله سبب شده است تا مردم با حساسيت بيشتري اثرات امواج راديويي و به‌ويژه پارازيت را پيگيري کنند. متاسفانه به همين دليل ممانعت‌هاي مردمي براي توسعه سيستم‌هاي مخابراتي قابل توجه است. در برخي املاک و مناطقي که تجهيزات راديويي نصب است به لحاظ ذهني قيمت املاک در آن منطقه کاهش پيدا مي‌کند که اين مهم اعتراض مردم را در پي دارد. اين يکي از جدي‌ترين موانع در مسير توسعه ما است. يک شائبه و ذهنيتي در جامعه وجود دارد که بايد به آن پاسخ دهيم. مردم نگران سلامتي خود هستند. اين موضوع محدود به پارازيت نيست بلکه مردم نسبت به تمام تشعشعات راديويي اطراف خود امروز حساس‌تر شده‌اند. چندي پيش جمعي از پزشکان در اين باره مکاتبه‌اي با مقام معظم رهبري داشتند. ايشان نيز اين مطلب را با جديت به شوراي عالي امنيت ملي ارجاع دادند و در اين باره کارگروه‌هايي متشکل از دستگاه‌هاي مختلف در شوراي عالي امنيت ملي تشکيل شد. وظيفه وزارت ارتباطات در اين کارگروه‌ها اندازه‌گيري امواج است. بر اين اساس سازمان تنظيم مقررات با استفاده از تجهيزات مخصوص، پنج شهر هدف مشخص و تجهيزات را در اين شهرها را نصب کرد. يکي از اين شهر‌ها تهران و شهر ديگري، شيراز است. نزديک به يک ماه از نصب و راه‌اندازي اين تجهيزات در شيراز گذشته است. همچنين در تهران نيز اين تجهيزات نصب شده و اندازه‌گيري امواج در حال انجام است.

اظهارات شما درباره شفافيت در ارسال پارازيت قطعا با واکنش‌هايي همراه خواهد بود. به نظر شما چه کساني به اين موضوع واکنش نشان مي‌دهند؟

اظهارنظر من بر خلاف آن چيزي که تصور شد، سياسي نبود. طبيعتا موضوع پارازيت موضوعي سياسي است و با ديدگاه‌هاي سياسي به اين موضوع نگاه مي‌شود اما من از جهت حق الناسي که در رابطه با سلامت مردم بر گردن ما است اين موضوع را مطرح کردم نه از منظر سياسي که دستگاهي بخواهد در اين باره توضيح دهد يا ندهد. ما در رابطه با سلامت مردم با کسي تعارف نداريم و توجه نمي‌کنيم که چه کسي مي‌خواهد عکس‌العمل نشان دهد. البته چون بحث سلامت مردم در ميان است، دستگاه‌ها کمال همکاري را خواهند داشت. در طول مدتي که اين کار آغاز شده است، تمامي دستگاه‌ها همياري و همراهي لازم را با ما داشته و آنها نيز نسبت به اين موضوع حساسيت دارند. سلامت مردم نزد ما امانت است و وظيفه ما حفظ و حراست از اين امانت است.

برخي معتقدند بنابه هر دليلي اين نمايشگر‌ها آمار دقيق و درستي ارايه نخواهند کرد. پاسخ شما به اين شائبه‌ها چيست؟

يکي از جدي‌ترين دغدغه‌هاي مردم آن است که آمار دستگاه‌هاي دولتي درست نيست. واقعيت آن است که ما اندازه‌گيري فني خود را انجام مي‌دهيم. مقياس مناسب يا نامناسب بودن سطوح فرکانسي سليقه‌اي يا بر پايه اظهارنظر اشخاص نيست بلکه استاندارد‌هايي در اين زمينه وجود دارند و ما با توجه به آن استاندارد‌ها بايد قضاوت کنيم. البته ما آمادگي داريم براي اينکه خدشه‌اي به ميزان اندازه‌گيري‌ها و نحوه انتشار آن وارد نشود، اين مهم را با نظارت اعضاي شوراي شهر شهر‌هايي که قرار است اين تجهيزات در آنجا نصب شود انجام دهيم زيرا اين اعضا منتخب مردم هستند و مي‌توانند قضاوت کنند که آيا اين آمار درست است يا خير. برخي نکاتي را درباره اثرات جهشي يا اثراتي غير از اثرات گرمايي حوزه فرکانسي بر سلامت مردم مطرح مي‌کنند، در اين باره بايد بگويم در استاندارد‌هاي بين‌المللي اين موضوع ثابت نشده است. هرازگاهي مقالاتي در اين زمينه نوشته مي‌شود اما به اثبات جهاني نرسيده است. راه‌حل اين موضوع توجه سختگيرانه به استاندارد‌هاي موجود است. ما در اين حوزه سخت‌گيري‌هاي خاص خود را داريم. اندازه‌گيري‌ها نشان مي‌دهد ميزان تشعشعات ايران از ميزان استاندارد جهاني در حدود يک‌سوم ماکزيمم شرايط است. البته مي‌توان اين شرايط را سختگيرانه‌تر کرد. خوشبختانه امروز شاخص‌هاي بين‌المللي در کشور ما رعايت مي‌شود.

اخيرا شما در اصطلاح عمومي به يکي از شجاع‌ترين وزراي دولت تبديل شده‌ايد. اظهارات اينچنيني چالش جديدي براي دولت پديد نمي‌آورد؟

شفاف‌سازي هيچ‌گونه چالشي براي نظام و دولت ندارد. اين چالش براي انحرافاتي است که وجود دارد. نظام و دولت براي اصلاح اين انحرافات از هيچ تلاشي فرو‌گذاري نمي‌کند. به نظر من شفافيت مسيري است که بايد طي شود.

انتهاي خبر / وب سايت اطلاع رساني وايمکس نيوز / شماره: 16741
اخبار مرتبط

نظر شما درباره اين خبر
نام و نام خانوادگي

پست الکترونيک

نظر شما
نظرات

عضویت در خبرنامه
نام و نام خانوادگی:
آدرس ایمیل:

چنانچه قبلا در خبرنامه ثبت نام نموده اید ، در صورت عدم تمایل به ارسال خبرنامه اینجا کلیک کنید

آرشيو خبر ها

نظرسنجي