سرویس وبگشت ۱۳۹۷/۴/۲۱ - ۱۲ : ۲۱ شماره: 16735
کارت‌هاي حافظه‌تان را به ديگران ندهيد
پژوهشگران امنيت فضاي سايبري هشدار مي‌دهند که کارت‌هاي حافظه دست دوم را، حتي اگر همه داده‌هاي خود را پاک کرده‌ايد، در اختيار ديگران قرار ندهيد.

وايمکس نيوز- اما پژوهشگران اعلام کردند که در زمان پاک کردن اطلاعات از کارت‌هاي حافظه، فقط اطلاعات محل نگه‌داري فايل‌ها برروي اين کارت‌ها پاک مي‌شود اما محتواي فايل‌ها پاک نمي‌شود که با استفاده از نرم‌افزارهاي بازيابي قابل برگشت هستند.

پژوهشگران دانشگاه Hertfordshire بريتانيا با تجزيه و تحليل 100 کارت حافظه SD دستِ دوم به اين نکته دست يافتند که حدود 75 درصد اطلاعات موجود در کارت‌هاي حافظه دست دوم، باقي‌مانده اطلاعات شخصي صاحبان قبلي هستند.

کارت‌هاي حافظه بررسي‌شده قبلا در گوشي‌هاي هوشمند، تبلت‌ها، دوربين‌ها، سيستم‌هاي SatNav  و هواپيماهاي بدون سرنشين استفاده شده بودند و پژوهشگران موفق شدند تا داده‌هاي نفر قبلي استفاده کننده از کارت‌هاي حافظه را استخراج کنند. آنان موفق شدند عکس‌هاي شخصي، کپي‌هاي گذرنامه، ليست تماس، شماره شناسايي و ساير اسناد شخصي را استخراج کنند.

اين پژوهش که در گزارش مرکز مديريت راهبردي افتاي رياست جمهوري به آن پرداخته شده، اثبات کرد که کاربران نمي‌توانند بطور کامل اطلاعات کارت حافظه را حذف کنند و در صورتي که فايل ديگري برروي کارت حافظه منتقل شود فايل جديد روي فايل قبلي قرار مي‌گيرد.

کارشناسان امنيت فضاي توليد و تبادل اطلاعات تاکيد مي‌کنند که قبل از سپردن کارت‌هاي حافظه خود به ديگران‌، با استفاده از نرم‌افزارهاي ويژه‌اي به درستي و بطور کامل، اطلاعات دستگاه حافظه را پاک کنيد، اين نرم‌افزارها کارت حافظه را با داده‌هاي تصادفي رونويسي مي‌کنند، بنابراين اطلاعات قبلي غيرقابل برگشت خواهند بود.

امروزه اکثر گوشي‌هاي تلفن همراه مجهز به درگاه کارت حافظه هستند. در حقيقت کارت حافظه‌اي که دستگاه‌هاي موبايل با آن سازگار است، Micro SD نام دارد. عبارت SD مخفف کلمه Secure Digital به معناي ديجيتال امن است که اولين بار توسط پاناسونيک اختراع شد.

سال 2001 اولين کارت‌هاي SD روانه بازار شدند. کاربرد بيشتر اين کارت‌ها در دوربين‌هاي عکاسي ديجيتال نمود پيدا کرد و با پيشرفت دنياي تکنولوژي، سرعت انتقال داده از اهميت بالايي برخوردار شد و کارت‌هاي حافظه نيز از اين قضيه مستثني نبودند. بدين ترتيب کارت‌هاي حافظه‌اي به نام SDHC ، Micro SD و SDYC به بازار روانه شدند.

 Micro SD

حجم اين کارت‌ها بازه 128 مگابايت تا دو گيگابايت را در برمي‌گيرد. اين کارت‌ها در ابتداي عرضه گوشي‌هايي که مجهز به درگاه کارت حافظه بودند با استقبال خوبي مواجه شدند اما با پيشرفت تکنولوژي به علت حجم محدود ديگر همانند سابق از آن‌ها استقبال نمي‌شود.

SDHC و SDHC Micro

HC در عبارت بالا به معناي ظرفيت زياد است در حقيقت حجم در اين سري از کارت‌ها از چهار تا 64 گيگابايت را دربرمي گرفت. امروزه کاربران بسياري از اين کارت‌ها استفاده مي‌کنند بايد اين موضوع را در نظر گرفت که SDHCها در دستگاه‌هاي کارت‌خوان ساخت 2008 به قبل کار نمي‌کنند.

بيشتر بدانيد:   راهنماي خريد کارت حافظه SD card

SDXC و Micro SDXC

در يک کلمه اين کارت‌ها حجم را گسترش داده‌اند. بازه حجمي SDXCها از 64 گيگابايت تا دو ترابايت را شامل مي‌شود البته نبايد اين موضوع را از قلم انداخت که اين کارت‌ها بسيار گران قيمت هستند.

روي اکثر کارت‌هاي حافظه عددهايي از بازه دو تا 10 درج شده است که حداقل سرعت انتقال داده در يک ثانيه را بازگو مي‌کنند. در حال حاضر بهترين کلاس حافظه براي تلفن‌هاي هوشمند، کلاس شش است. بهتر است هنگام خريد کارت‌هاي حافظه، به برند جنس مربوط توجه و ازبرندهاي معتبر استفاده کنيد چرا که استفاده از اجناس گمنام احتمال از دست دادن اطلاعات شما را افزايش مي‌دهد. عمر مفيد هر کارت حافظه معمولا 10 سال است. بهتر است قبل از خريد کارت‌هاي حافظه با ظرفيت‌هاي بالا نگاهي به مشخصات دستگاه خود بيندازيد.

مبنع: فارس

انتهاي خبر / وب سايت اطلاع رساني وايمکس نيوز / شماره: 16735
اخبار مرتبط

نظر شما درباره اين خبر
نام و نام خانوادگي

پست الکترونيک

نظر شما
نظرات

عضویت در خبرنامه
نام و نام خانوادگی:
آدرس ایمیل:

چنانچه قبلا در خبرنامه ثبت نام نموده اید ، در صورت عدم تمایل به ارسال خبرنامه اینجا کلیک کنید

آرشيو خبر ها

نظرسنجي