سرویس فضاي مجازي ۱۳۹۷/۲/۱۱ - ۱۴ : ۴۲ شماره: 16532
واکنش وزير ارتباطات به فيلتر شدن تلگرام
وزير ارتباطات و فناوري اطلاعات با انتشار توييتي درباره فيلتر شدن پيام رسان تلگرام توضيحاتي ارايه کرد.

وايمکس نيوز- در توييت محمدجواد آذري جهرمي آمده است:

1_ دسترسي شهروندان به منابع اطلاعات، توقف ناپذير است؛ هرچند استفاده از يک نرم‌افزار متوقف شود. نرم‌افزارهاي بديل، شناسايي و جريان آزاد اطلاعات، مجددا فعال و در گردش خواهد بود. اين خاصيت و لازمه‌ي دسترسي آزاد به اطلاعات در عصر ارتباطات است.

2_ فناوري به خودي خود، نه مجرم است نه مفسد و نه منحرف؛ اين بشر است که با استفاده نادرست از آن، جرم يا فساد در فضاي زندگي مجازي را ترويج مي‌کند؛ چندان که در فضاي واقعي نيز چنين مي‌کند که امريست گريزناپذير و علي حده.

3_توسعه فناوري نيز پيوسته و توقف ناپذير است، چرا که مکث در اين مسير پرجذب و جوش لايتناهي، آن هم در روزگار سرعت تکنولوژي، بس سخت و مستصعب است و خود تحريمي از دنياي نوين عقب ماندگي را به دنبال خواهد داشت.

4_ سياست‌گذاري براي رسانه‌هاي نوين و به رسميت شناختن آن‌ها در جهت پاسداشت حقوق شهروندان، نيازمند اقدامي عاجل است که تعارض کشور با شبکه‌هاي اجتماعي را کاهش و باعث وحدت عمومي و مانع سلب اعتماد خواهد شد.

5_ در اين ميان نبايد از عدم وجود استانداردي جهاني براي حفظ حاکميت کشورها در نرم‌افزارهاي فضاي مجازي گذشت، اين تعارضي است که براي اکثر کشورها وجود دارد. زماني که مقررات کشورها محترم شمرده نشود، عکس‌العمل حاکميت‌ها امري غيرطبيعي و غيرمعقول نمي‌نمايد.

به گزارش ايسنا، عصر روز گذشته دادستاني تهران دستور قضايي مسدودسازي پيام رسان تلگرام را منتشر کرد.

بخشي از متن اين دستور که از سوي بازپرس شعبه دوم دادسراي فرهنگ و رسانه تهران صادر شده، به شرح زير است:

با توجه به اعلام شکايات متعدد عليه شبکه اجتماعي تلگرام به دادسراي عمومي وانقلاب تهران و تقاضاهاي فراواني که در خصوص جلوگيري از فعاليت شبکه مذکور از ناحيه شهروندان به اين دادسرا واصل شده، هم چنين درخواست ضابطان و ساير نهادهاي ذي ربط مبني بر برخورد قانوني و اتخاذ تصميم نسبت به جلوگيري از ادامه فعاليت بدون ضابطه و غير قابل کنترل پيام­رسان تلگرام و با عنايت به اين‌که شبکه تلگرام (به نشاني اينترنتي TELEGRAM.ORG ) با سرمايه گذاري خارجي و بدون رعايت قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران اقدام به فعاليت غيرقانوني و بي­‌ضابطه در فضاي مجازي کشور نموده و اين اقدامات بستر امني براي فعاليت گروه ­هاي تروريستي بين­‌المللي گرديده بنحوي که عمليات تروريستي گروهک هاي معاند از جمله عمليات تروريستي گروهک داعش در مجلس شوراي اسلامي و حرم مطهر امام راحل که در خرداد ماه سال گذشته منجر به شهادت 17 نفر وزحمي شدن ده‌ها نفر از مردم شريف ايران گرديد و همچنين اقدامات گروهک‌هاي معاند در اغتشاشات دي ماه 1396 که منجر به شهادت و زخمي شدن جمعي از شهروندان کشور و خسارات مالي فراوان به اموال خصوصي و عمومي شد و بسياري از اقدامات ضدامنيتي ديگر ازطريق اين پيام رسان سازماندهي و هدايت شده است.

لذا در اجراي ماده 114 قانون آيين دادرسي کيفري و ماده 751 قانون مجازات اسلامي و به استناد اصل 156 قانون اساسي و مواد 498، 500، 512، 513، 514، 609، 610، 639، 697، 698، 700، 729 الي 731 و 742 الي 750 قانون مجازات اسلامي بخش تعزيرات و ماده 6 قانون مطبوعات، دستور مسدودسازي پيام رسان تلگرام صادر و اعلام مي­گردد.

با توجه به مراتب فوق کليه ارائه دهندگان خدمات دسترسي به اينترنت کشور خصوصاً شرکت ارتباطات زير ساخت و اپراتورهاي تلفن و دارندگان پروانه ارائه خدمات ارتباطات ثابت مکلف‌­اند از تاريخ97/02/10 نسبت به اعمال مسدودسازي کامل وب سايت و اپليکيشن شبکه اجتماعي تلگرام اقدام نمايند.

متذکر مي­‌گردد اعمال مسدودسازي بايد بنحوي اجرا شود که محتواي شبکه مذکور با هيچ نرم افزاري (اعم از فيلترشکن و نظاير آن) در کشور قابل دسترس نباشد تخلف از اجراي اين دستور مستوجب تعقيب کيفري خواهد بود.

منبع: ايسنا

انتهاي خبر / وب سايت اطلاع رساني وايمکس نيوز / شماره: 16532
اخبار مرتبط

نظر شما درباره اين خبر
نام و نام خانوادگي

پست الکترونيک

نظر شما
نظرات

عضویت در خبرنامه
نام و نام خانوادگی:
آدرس ایمیل:

چنانچه قبلا در خبرنامه ثبت نام نموده اید ، در صورت عدم تمایل به ارسال خبرنامه اینجا کلیک کنید

آرشيو خبر ها

نظرسنجي