سرویس ICT داخلي ۱۳۹۶/۱۲/۲۱ - ۲۲ : ۵۳ شماره: 16426
ايران از نظر رشد توسعه شاخص هاي ICT در دنيا دوم و در آسيا اول است
وزير ارتباطات و فناوري اطلاعات از رشد قابل توجه شاخص هاي توسعه ICT در سال آينده خبر داد و گفت: بر اساس اعلام ITU ايران بيشترين رشد شاخص هاي ICT در آسيا و دومين کشور از اين نظر در دنيا بوده است.

وايمکس نيوز- در مراسم اختتاميه جشنواره ملي فاوا و اعطاي جوايز شهيد رجايي که همزمان با 141 امين سالگرد وزارت ارتباطات و فناوري اطلاعات برگزار شد، گفت: با توجه به مصوبه اساسنامه شرکت ملي پست در مجلس امروز با آزادسازي فعاليت هاي در بخش دولتي، به شرکت دو اپراتور پستي واگذار شد که خيلي خوشحاليم از بخش تعاون نيز در اين حوزه حضور دارند.
وي با تاکيد بر پيگيري واگذاري امور به بخش خصوصي افزود: به لطف قانون همواره پيگير هستيم تا براي واگذاري امور به بخش خصوصي و رفع انحصار از دولت مجري خوبي باشيم تا شاهد بزرگ شدن بازار خدمات پستي در کشور باشيم.
آذري جهرمي با بيان اينکه بنابه اعلام ITU در سال گذشته ميلادي ايران در ميان کشورهاي آسيايي بيشترين رشد شاخص هاي ICT و در دنيا دومين کشور از اين بابت را بدست آورده است، گفت: امروز برگزيدگان جشنواره ملي فاوا، جايزه ملي کيفيت و جشنواره شهيد رجايي، نمايندگان جامعه اي هستند که اين اتفاق را رقم زده اند که جاي تقدير ويژه از آنان دارند.
عضو کابينه دولت تدبير و اميد در خبر خوش ديگري تصريح کرد: در سال گذشته از ميان کارمندان خانم يک نفر به عنوان برگزيده انتخاب شد که خوشبختانه امسال شاهديم که برگزيدگان خانم در وزارت ارتباطات و فناوري اطلاعات به هفت نفر رسيده است که نشان مي دهد وعده و برنامه دولت براي ورود خانم ها و کمک گرفتن از آنها در امور کشور در حال تحقق است.
بالاترين مقام مسوول حوزه ICT کشور با اشاره به اينکه از نظر شاخص هاي IDI جمهوري اسلامي ايران شاهد 4 رتبه رشد بوده است، خاطر نشان کرد: اين درحاليست که در سال گذشته پوشش شبکه در کشور 62 درصد بوده است که امسال با رشد قابل توجهي که در اين حوزه رخ داده است بخصوص با کمک همراه اول و همچنين بخش روستايي پوشش پهناي باند گسترده شده و انتظار داريم رشد شاخص وزارت ارتباطات و فناوري اطلاعات قابل قبول تر از قبل باشد و انشااله تکليف دولت براي رشد 30 درصد شاخص ها را زودتر محقق کنيم.

وزير ارتباطات و فناوري اطلاعات گفت: براي توسعه شاخص هاي ارتباطي بايد با کمک جوانان و استفاده از ظرفيت ها جهت توسعه تحول ديجيتال گام برداريم که باعث افزايش بهره وري، اشتغال، رفاه عمومي و ثروت ملي در کشور است.

آذري جهرمي با اعلام اينکه برنامه ريزي ويژه اي براي توسعه اشتغال آغاز کرديم، اظهار کرد: با نظر مثبت رييس جمهوري و دستوراتي که داشتند و باتوجه به نوع نگاه حمايتي مجلس بخصوص کميسيون صنايع و کميته ارتباطات و فناوري اطلاعات مجلس، مذاکرات را براي نهادينه کردن شاخص ها آغاز کرديم تا بدانيم هوشمندسازي ساختمان ها، شهر، کشاورزي، انرژي و سلامت در چه وضعيتي قرار دارد و به چه مرحله اي قرار است در سال آينده برسد.

وي با اشاره به نمونه اي در مصرف آب خوزستان از مصرف 31هزار مترمکعب براي هر هکتار خبر داد و افزود: اين درحاليست که در کشورهاي پيشرفته براي همين قدر توليد محصول 10 تا 12 هزار مترمکعب آب در هر هکتار مصرف مي شود که مي توان با کمک فناوري اطلاعات آنرا بهبود داد.

عضو کابينه دولت دوازدهم با بيان اينکه زيرساخت ها فناوري اطلاعات توسعه پيدا نکرده تا فقط به عنوان پيام رسان از آن استفاده کرد، اظهار کرد: بايد فناوري اطلاعات را در زندگي مردم جاري کنيم که حوزه سلامت، کشاورزي از جمله زواياي زندگي مردم است.

بالاترين مقام مسوول حوزه ICT کشور با اشاره به اينکه در زماني هستيم که همه کشورها درحال استفاده از ظرفيت هاي فناوري اطلاعات هستند، تصريح کرد: اگر بنشينيم و دست روي دست بگذاريم آنها حاکميت ما را بدست مي آورند و بايد تلاش کنيم و با استفاده از خلاقيت ها حاکميت را بدست بياوريم و خدمات به شهروندان را ارتقا دهيم.

وزير ارتباطات و فناوري اطلاعات با تاکيد بر اينکه امروز آنکه مانع مي شود و جلوي رشد اين خلاقيت ها را با هر روشي بگيرد و مانع رشد فناوري اطلاعات بشود، به حاکميت آينده ما ضربه مي زند، گفت: نبايد به اعتماد عمومي لطمه بزنيم و بايد بدانيم که در تحولات اين حوزه شغل هاي سنتي از ميان مي رود و شغل هاي نوين جايگزين مي شود که بايد نسبت به آن فرهنگ سازي کنيم که بر اثر اين تغييرات سرمايه گذاري صورت مي گيرد و اشتغال ايجاد شده و توسعه رخ مي دهد.

وي با بيان اينکه برخي دستگاه ها شفاف جلوي بهره وري مي ايستند درحالي که در مجلس اين امر وجود دارد، افزود: وزارت ارتباطات مسوول همه بخش ها نيست و با وجود اينکه به عنوان متولي زيرساخت به شمار مي رود اما در بخش فني نيز الزاما همه مسووليت ها با وزارت ارتباطات نيست.

عضو کابينه تدبير و اميد اظهار کرد: اگر با بيشترين هزينه ها بهترين پلتفرم ها براي پيام رسان نيز درست کنيم علاوه بر آن اکوسيستم و زيست بومي وجود دارد که دستگاه هاي ديگر مسوول ايجاد آن هستند.

بالاترين مقام مسوول حوزه ICT کشور همچنين از دستور رييس جمهوري مبني بر اعلام عمومي سند تحول ديجيتال و ارايه شاخص ها خبر داد و گفت: بايد اعلام کنيم چه ميزان از کشاورزي، شبکه علمي، ساختمان ها هوشمندسازي هستند و به چه ميزان مي خواهند برسند.
وزير ارتباطات و فناوري اطلاعات با بيان اينکه هوشمندسازي هدف نيست بلکه وسيله است، گفت: بايد افزايش بهره وري را دنبال کنيم و بايد با تلاش گروه هاي مختلف خصوصي و دولتي سرمايه گذاري که صورت گرفته و زيرساختي که احداث شده به بهترين وجه براي توسعه اقتصادي از آن استفاده کنيم که البته نياز به عزم همگاني دارد و مقام معظم رهبري براي هماهنگي ميان نهادهاي مختلف شواري عالي فضاي مجازي را به عنوان فضل الخطاب اين حوزه تشکيل دادند.
آذري جهرمي با تاکيد بر اينکه هنوز وقتي با استارت آپ ها صحبت مي کنيم، مي گويند که آنها نفوذي هستند، اظهار کرد: بايد بينش عمومي را بالا ببريم و جوانان را براي خودمان حفظ کنيم. در نمايشگاه جيتکس 12 برگزيده، شرکت ها و استارت آپ هاي ايراني بودند که بايد به اين سرمايه ها توجه کنيم.
وي با اشاره به اينکه شايد آنها از من به عنوان وزير ارتباطات گلايه داشته باشند، افزود: البته بايد حرف هاي آنها را شنيد چراکه اگر مطالبات شنيده و پيگيري شود، اميد شکل مي گيرد بنابراين با گفتمان سازي و ظرفيت هاي بسيار خوب گروه هاي مختلف، علما، دانشگاهيان و ... تحول ديجيتال را قبل از اينکه مستعمره شويم خودمان رقم بزنيم به نحوي که سهمي از بازارهاي بين المللي را از آن خود کنيم.
عضو کابينه دولت دوازدهم با اظهار اميدواري نسبت به اينکه در سال آينده با کنارگذاشتن اختلاف ها و با همفکري و همنظري بدين سمت حرکت کنيم، تصريح کرد: اين اميد مي رود که با توسعه فناوري اطلاعات، از باب شفافيت و مبارزه با فساد اقداماتي صورت گيرد و همانطور که مجلس کاهش سالانه 12.5 درصد مراجعات حضوري غيرضروري حذف شود.
بالاترين مقام مسوول حوزه ICT کشور با اعلام اينکه همه دستگاه ها و نهادها براي خود سيستمي راه اندازي کرده که اگر بخواهيم با فساد مبارزه کنيم بايد به يکديگر متصل کنيم، خاطرنشان کرد: بايد با کسانيکه اعتماد عمومي را خدشه دار مي کنند برخورد کرد اما بسيار مهم است کسانيکه براي اين کشور زحمت مي کشند بنابر ضعف نظارت و اختيارات آنها را فاسد نکنيم.
وزير ارتباطات و فناوري اطلاعات از سختي اتصال دستگاه هاي مختلف به دولت الکترونيک گفت و ادامه داد: بهانه هاي براي اين کار از سوي نهادهاي مختلف گفته مي شود که آخرين آنها حفظ امنيت اطلاعات سازماني است که بايد گفت بزرگترين اقدام ضد امنيتي به اشتراک نگذاشتن اطلاعات است.

 

انتهاي خبر / وب سايت اطلاع رساني وايمکس نيوز / شماره: 16426
اخبار مرتبط

نظر شما درباره اين خبر
نام و نام خانوادگي

پست الکترونيک

نظر شما
نظرات

عضویت در خبرنامه
نام و نام خانوادگی:
آدرس ایمیل:

چنانچه قبلا در خبرنامه ثبت نام نموده اید ، در صورت عدم تمایل به ارسال خبرنامه اینجا کلیک کنید

آرشيو خبر ها

نظرسنجي