سرویس ICT داخلي ۱۳۹۶/۱۱/۲۵ - ۱۴ : ۳۱ شماره: 16344
وزیر ارتباطات در سومین کنفرانس تخصصی اینترنت اشیا : انقلاب صنعتی چهارم در کمتر از 10سال رخ می دهد
در انقلاب صنعتی چهارم 400 تا 800 میلیون شغل سنتی در دنیا از میان می رود. از سال 2015 تا الان 800 هزار شغل سنتی در انگلستان از بین رفته است و به جای آن 3.5 میلیون شغل‌نوین ایجاد شده است.

وایمکس نیوز- محمدجواد آذری جهرمی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در سومین کنفرانس تخصصی اینترنت اشیا با اشاره به اینکه انقلاب چهارم صنعتی درحال رخ دادن است، گفت: اقتصاددانان مطرح دنیا در این باره صحبت کرده اند و بر خلاف سه انقلاب صنعتی قبلی، انقلاب صنعتی چهارم در کمتر از 10 سال رخ می دهد و نقش های جدیدی را باز می آفریند تا شاهد بهبود شاخص های بهره وری باشیم.

آذری جهرمی با اشاره به اینکه در انقلاب صنعتی چهارم 8 تا 9 درصد مشاغل عناوین جدیدی هستند که قبلا وجود نداشتند، اظهار کرد: علیرغم بهبود بهره وری  و با وجود رشد اقتصادی اما در بخش صنعت و کشاورزی با کاهش تقاضای شغل مواجه هستیم که یعنی در این حوزه ها باید تعدیلاتی را انجام دهیم درحالیکه بخاطر موضوعات اجتماعی جلوی آن گرفته می شود و تحول رخ  نمی دهد.

بالاترین مقام مسوول حوزه ICT کشور با بیان اینکه مشاغل جدید قطعا به ایجاد اشتغال پایدار کمک می کنند، تصریح کرد: ایجاد شغل با استفاده از خلاقیت موجود در آن ایجاد می شود و بهبود بهره وری در حوزه خدمات در بخش فناوری اطلاعات رشد بیشتری دارد و‌ این جوانان که دارای خلاقیت هستند نیاز به اکوسیستم‌و‌زیست بوم‌دارند تا بتوانند توانمندساز باشند که بخشی از زیست بوم، بازار است.

   عضو کابینه دولت تدبیر و امید با اشاره به شاخص های بالای مهارت راه اندازی کسب و کارهای نوپا در بین جوانان ایرانی، خاطرنشان کرد: این درحالیست که شاخص های ریسک پذیری در کشور پایین است و در حوزه شبکه سازی و توسعه شبکه های اجتماعی به لحاظ فرهنگی دچار مشکل هستیم.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با تاکید بر همراه بودن خلاقیت با نوآوری گفت: با رفتار منفعلانه باید به دنبال کپی کردن باشیم و خلاقیت بدون نوآوری جواب نمی دهد.

 وی با اشاره به ضعف کسب و کارهای نوپای داخلی در عرصه بین المللی شدن، افزود: مشکلات نظام بانکی و پرداخت آنلاین از جمله دلایل بین المللی سازی است.

آذری جهرمی نخستین قدم برای حل این مشکلات را درک عمومی دانست و اظهار کرد: بر همین اساس پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات موظف شد تا با مذاکره با دستگاه های مختلف زمینه درک عمومی را ایجاد کند که مشخص شد حدود 95 درصد از مسوولان درک درستی از آنچه درحال رخ دادن است، نداشتند.

عضو کابینه دولت دوازدهم با اشاره به فرصت یک ماهه رییس جمهوری برای مشخص کردن شاخص های اقتصاد دیجیتال کشور، تصریح کرد: در اقتصاد دیجیتال دو‌حوزه خدمات مبتنی بر فناوری اظلاعات و همچنین صنعت بسیار مهم است 

 بالاترین مقام مسوول حوزه ICT کشور با بیان اینکه در حوزه صنعتی در زمانی 30 شرکت تولید کننده سوویچ داشتیم که سامسونگ شروع به کار کرد، درحالیکه امروز در این حوزه عقب ماندگی داریم، خاطرنشان کرد: در عرصه اقتصاد دیجیتال که یکی از پایه های آن اینترنت اشیا است، زمان پوپایی آن به شمار می رود یعنی اگر با راهبرد وارد شویم عقب ماندگی نخواهیم داشت و می توانیم سهمی از بازار بین المللی تصاحب کنیم.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با اشاره به فعال شدن طرح تکاپو‌در راستای  اشتغال جوانان در هشت استان کشور،گفت: در این طرح در مجموع 120 تفاهمنامه امضاشده است که 34 تقاهمنامه اجرایی شده است که در سه استان این طرح نتیجه مطلوب تری بدست آمده است.

وی ادامه داد: طرح تکاپو در استان کردستان 1600 شغل، در استان یزد 2000 شغل و در استان خراسان رضوی بخاطر مزیت گردشگری 20500 شغل ایجاد کرده است.

آذری جهرمی نخستین چالشی که در ایجاد شغل با آن مواجه هستیم را مهارت نامناسب افراد دانشگاهی در کشور دانست و اظهار کرد: ضمن اینکه هنوز ‌نهادهای حامی کسب و‌کارهای نوپا نداریم و برند ایرانی در حوزه بین الملل وجود ندارد.

عضو کابینه دولت تدبیر و‌امید، با بیا اینکه ظرفیت بازار ایران از امارات کمتر نیست، ادامه داد: هم اکنون یک شرکت یونی کورن یک میلیارد دلاری در امارات در حوزه حمل و‌نقل مشغول به کار است.

بالاترین مقام مسوول حوزه ICT  با اشاره به اینکه در گذشته شاخص ارتباطات و فناوری اطلاعات کشورها بر مبنای ضریب نفوذ تلفن ثابت و‌میزان پهنای باند سنجیده می شد، تصریح کرد: امروز این شاخص ها بر مبنای تعداد خانه های هوشمند مطرح است. 

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات تصریح کرد: اگر از فرصت های پیش رو‌ استفاده کنیم بزرگترین سکوی پرتاب پیش روی جوانان و بهبود وضعیت معیشت مردم است و اگر از آن استفاده نکنیم بزرگترین تهدید برای ماست.

انتهاي خبر / وب سايت اطلاع رساني وايمکس نيوز / شماره: 16344
اخبار مرتبط

نظر شما درباره اين خبر
نام و نام خانوادگي

پست الکترونيک

نظر شما
نظرات

عضویت در خبرنامه
نام و نام خانوادگی:
آدرس ایمیل:

چنانچه قبلا در خبرنامه ثبت نام نموده اید ، در صورت عدم تمایل به ارسال خبرنامه اینجا کلیک کنید

آرشيو خبر ها

نظرسنجي